Anime Manga Fan Art Forumu

AnasayfaKapıTakvimGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

[DERS] Renklendirme - Pen Tool Kullanımı

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Desire
Admin

MesajKonu: [DERS] Renklendirme - Pen Tool Kullanımı   Paz Ağus. 16, 2009 7:51 am

DERS 01: Pen Tool Kullanımı

Daha fazla sırarlara dayanamadım ve renklendirme için sıfırdan başlayarak ders hazırlamaya kadar verdim ve hazırladım XD
Bu derste Pen Tool aracının bütün özelliklerini göreceğiz. Pen Tool sadece renklendirme için değil manga editi yapanlar için de kullanışlı bi araç. Fazla uzatmadan hemen derse başlıyorum.

Program: Photoshop CS4
Dil: İngilizce
Ders: Pen Tool
Hazırlayan: DFalcon

Renklendirme yapmadan önce daha kaliteli bir çalışma görmek istiyorsak Pen Tool kullanmayı öğrenmemiz şart.
Derslerin devamında da göreceksiniz ki Pen Tool çok işimize yarayacak.

01
Pen Tool aracını seçmek için ister yandaki menüyü ister de (P) harfine basarak ulaşabiliriz. Daha sonra ayarlarımızı resimdeki gibi yapalım.

02
Ayarlarımızı seçtikten sonra birkaç alıştırma yapalım ve özelliklerini öğrenelim.
Mouse'la tıklayarak çizgimizi çizebiliriz. Ama tıkladığımız zaman mouse'u hareket ettirerek çizgilerimizi yönlerini değiştirebiliriz.

03
Kontrol (ctrl) tuşuna basılı tutarak daha kesin sonuçlar alabilirz

04
Sağ alt PATHS menüsünde Pen Tool'la çizgidğimiz çizgler kaydedilir. Oradan önceki çizdikleriniz seçip düzeltebilirsiniz.

05
Çizgimizi çizdikten sonra yine sağ alt menüde Layers kısmında yeni bir Layer oluşturalım.
Pen Tool seçiliylen sayfaya gelelim ve sağ tıkladığımız bir menü daha çıkacak.

06
Bu menüde işimize yarayacak olanlar şunlar:
Make Selection: Çizimimizi seçili hale getirerek çizdiğimiz yeri kesebilir veya silebiliriz.

Stroke Path: Brush'u seçerek çizimimizi fırçayla çizilmiş hale gitirir. Bu kısımda fırçamızın büyüklüğü ve yumuşalığı çizgiyi etkiliyor.

07
Ama Line art hazırlarken 1PX kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu sayede daha ayrıntılı ve ince oluyor.

Ayrıca Stroke Path dedikten sonra alttaki Simulate Pressure seçeneğini işaretlersek çizgimizin uçları sivrileşir.

08
Daha sonra ESC tuşuna basarak Pen Tool çizimimizi saklayabiliriz. Bu sayede sadece Fırçayla çizilmiş kısım kalır.
Pen Tool kullanımını öğrendikten sonra artık Line art hazırlayabiliriz.
Line art hazırlayarak renklendirme yaparsak hem daha temiz bir zeminde çakışmış oluruz hem de orjinalindeki gölgelendirmelerden kurtulmuş oluruz.

Alıntı: animemangantr
Kullanıcı profilini gör http://fanart.turkforumpro.com
Ecthelion

MesajKonu: Geri: [DERS] Renklendirme - Pen Tool Kullanımı   Ptsi Ağus. 17, 2009 8:00 am

Çok teşekkürler anlatım için. Very Happy Bende onu hiç kullanmıyordum ne olduğunu anlayamamıştım Smile
Kullanıcı profilini gör
Desire
Admin

MesajKonu: Geri: [DERS] Renklendirme - Pen Tool Kullanımı   Ptsi Ağus. 17, 2009 8:38 am

:Dasl bu dersi hazırlayan Dfalcon a teşekkür etmek lazım çok güzel anlatmış
Kullanıcı profilini gör http://fanart.turkforumpro.com
Ecthelion

MesajKonu: Geri: [DERS] Renklendirme - Pen Tool Kullanımı   Ptsi Ağus. 17, 2009 4:29 pm

Onada teşekkürler o zaman Very Happy
Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: [DERS] Renklendirme - Pen Tool Kullanımı   

[DERS] Renklendirme - Pen Tool Kullanımı
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Auto Pot-Buff-Res Tool (Bard-Cleric) [Client 1,174]
» Anadolu motifleri, ve kullanım alanları
» Kullanıcı İsimleri [Çözüldü]
» Kullanıcı Profili Küçültmek (Darlaştırma)
» kullanıcı profili sorunu????